We deal in All India and especially in the cities like, Delhi, Gurgaon, faridabad, amnesar, mumbai, Noida, Greaer Noida,Hyderabad, bangalore, Chennai, Ahmedabad, Dhanbad, Bhubaneshwar, Pune, Bhopal, Vadodara, Jaipur, Udaipur, Ranikhet, Nainital, Rudrapur, Dehradoon, Rishikesh, Haridwar, Solan, Shimla, Jammu, Chandigarh, Ludhiana, Kannur, Ranchi, Raipur, Bhilai, Bilaspur, Korba, Rajgarh,Jagdalpur, Ambikapur, Bhatapara,Champa, Kanker, Dongragarh,Mungeli
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1200 VA |
| Input Voltage Type | 12 V DC |
| Waveform | Sine Wave |
| Model Name/Number | FR1200,FR1700,FR220 |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Input Voltage | 170-260 |
| Application | Telecom, Office Backup, IT Equipment, Home Backup |
| Warranty | 2 Year |
| Efficiency | Up to 80% |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting | Wall |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Home, Office |
Minimum order quantity: 100 Piece
Get Latest Price
| Capacity | 100-30KVA |
| Brand | PROTONIX |
| Input Voltage | 180-260V |
| DC Voltage | 12V-360V |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Capacity | 500VA- 10 kVA |
| Usage/Application | Home |
| Brand | PROTONIX , OEM |
| Output Type | Single |
| Inverter Technology | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| 5 | Yes |
Get Latest Price
| Capacity | 250 |
| Waveform | Pure Sine Wave |
| Battery Voltage | 12 V |
| Brand | PROTONIX |
| Input Voltage | 130-280v |
| Rated Power (Watts) | 2000W |
| Output Voltage | 110v/120v/220v/230v |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | No Warranty |
| Change Over Time | <10 Sec |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Design | Portable |
| Full Load Output Current | 8 Ampere |
| Ambient Temperature | 45 Degree C |
| Application | HOME POWER |
| Country of Origin | Made in India |
Ashish Choudhary (Director)
Protonix Fortuner India Private Limited
C-45, Sector-81, Noida, Phase-Ii
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India