We deal in All India and especially in the cities like, Delhi, Gurgaon, faridabad, amnesar, mumbai, Noida, Greaer Noida,Hyderabad, bangalore, Chennai, Ahmedabad, Dhanbad, Bhubaneshwar, Pune, Bhopal, Vadodara, Jaipur, Udaipur, Ranikhet, Nainital, Rudrapur, Dehradoon, Rishikesh, Haridwar, Solan, Shimla, Jammu, Chandigarh, Ludhiana, Kannur, Ranchi, Raipur, Bhilai, Bilaspur, Korba, Rajgarh,Jagdalpur, Ambikapur, Bhatapara,Champa, Kanker, Dongragarh,Mungeli
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Rated Capacity | 5000 |
| Rated Power | 5 kVA |
| Output Waveform | Sine Wave |
| Inverter Type | Off Grid |
| Waveform | Modified Sine Wave |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Type Support | Tubular |
| Inverter Mode | UPS Mode |
| Phase | Single Phase |
| Technology | MOSFET |
| Brand | PROTONIX |
| Application | Industrial, Home, Office, Shop |
| Compatible Battery | Tubular, SMF |
| Warranty | 2 Years |
| Capacity | 5Kva |
| Design | Portable |
| Full Load Output Current | 8 Ampere |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 24 V |
Minimum order quantity: 10 Piece
We offer wide range of pure sine wave Home UPS / Inverter from 5000VA, 6000VA, 7.5KVA in single phase operation. They are highly reliable and are appliances friendly due to high quality of sine wave.
Product details:
Ashish Choudhary (Director)
Protonix Fortuner India Private Limited
C-45, Sector-81, Noida, Phase-Ii
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India