We deal in All India and especially in the cities like, Delhi, Gurgaon, faridabad, amnesar, mumbai, Noida, Greaer Noida,Hyderabad, bangalore, Chennai, Ahmedabad, Dhanbad, Bhubaneshwar, Pune, Bhopal, Vadodara, Jaipur, Udaipur, Ranikhet, Nainital, Rudrapur, Dehradoon, Rishikesh, Haridwar, Solan, Shimla, Jammu, Chandigarh, Ludhiana, Kannur, Ranchi, Raipur, Bhilai, Bilaspur, Korba, Rajgarh,Jagdalpur, Ambikapur, Bhatapara,Champa, Kanker, Dongragarh,Mungeli
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Rated Capacity | 5kVA-7.5kVA |
| Output Waveform | Sine Wave |
| Battery Voltage | 48V-96V |
| Input Voltage | 170-260 |
| Battery Type Support | SMF, Tubular, Flat Plate, Tall Tubular |
| Inverter Mode | UPS Mode |
| Phase | Single Phase |
| Output Voltage | 170-260 |
| Brand | PROTONIX |
| Technology | MOSFET |
| Warranty | 2 Years |
| Solar Compatible | No |
| Design | Stand Alone |
| Full Load Output Current | 8 Ampere |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Rated Capacity | 7.5kVA |
| Output Waveform | Sine Wave |
| Capacity | 5-7.5kva |
| Battery Voltage | 96V |
| Input Voltage | 180-260 V |
| Voltage | 220v |
| Battery Type Support | Flat Plate, Tubular, SMF, Tall Tubular |
| Inverter Mode | UPS Mode |
| Phase | Single Phase |
| Brand | PROTONIX |
| Technology | MOSFET |
| Warranty | 2 Years |
| Solar Compatible | No |
| Design | Stand Alone |
| Full Load Output Current | 11 Ampere |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Output Voltage | 220-230 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Product details:
Get Latest Price
| Brand | protonix |
| Capacity | 250 |
| Phase | Three |
| Waveform | Modified Sine Wave |
| Battery Voltage | 12 V |
| Input Voltage | 12 V |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Full Load Output Current | 8 Ampere |
| Design | Portable |
| Warranty | 2 Years |
Get Latest Price
| Brand | PROTONIX |
| Capacity | 600VA TO 800VA |
| Waveform | Pure Sine Wave |
| Voltage | 12V |
| Battery Voltage | 12 V |
| Phase | Three |
| Application | Domestic |
| Output Voltage | 250 |
| Warranty | No Warranty |
| Ambient Temperature | 45 Degree C |
| Design | Portable |
| Full Load Output Current | 8 Ampere |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 12 V |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Rated Capacity | 1000VA |
| Output Waveform | Sine Wave |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Type Support | SMF, Tall Tubular, Flat Plate, Tubular |
| Inverter Mode | UPS Mode |
| Phase | Single |
| Input Voltage | 12 V |
| Brand | PROTONIX |
| Technology | MOSFET |
| Warranty | 2 Years |
| Solar Compatible | No |
| Power Factor | 0.7 |
| Transformer Coil | Copper |
| Audible Noise | 25 dB |
| Ambient Temperature | 45 Degree C |
| Design | Portable |
| Full Load Output Current | 8 Ampere |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Output Voltage | 220-230 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 1000VA |
| Voltage | 12V |
Minimum order quantity: 50 Piece
1000-2000VA Sine Wave Inverter
We offer 1000VA-2000VA DSP based sine wave inverter in compact size and attractive cabinet.
Product details:
Ashish Choudhary (Director)
Protonix Fortuner India Private Limited
C-45, Sector-81, Noida, Phase-Ii
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India