We have marked a distinguished position in the domain by manufacturing, exporting and supplying a broad array of LED Street Lights . M anufactured by making use of premium quality raw material and innovative technology, these lights are designed in conformity with international quality standards under the strict vigilance of our dextrous professionals
We deal in All India and especially in the cities like, Delhi, Gurgaon, faridabad, amnesar, mumbai, Noida, Greaer Noida,Hyderabad, bangalore, Chennai, Ahmedabad, Dhanbad, Bhubaneshwar, Pune, Bhopal, Vadodara, Jaipur, Udaipur, Ranikhet, Nainital, Rudrapur, Dehradoon, Rishikesh, Haridwar, Solan, Shimla, Jammu, Chandigarh, Ludhiana, Kannur, Ranchi, Raipur, Bhilai, Bilaspur, Korba, Rajgarh,Jagdalpur, Ambikapur, Bhatapara,Champa, Kanker, Dongragarh,Mungeli
Get Latest Price
| Body Material | Ceramic |
| Lighting Type | Halogen |
| IP Rating | IP55, IP33, IP66, IP40, IP44 |
| Lighting Color | Cool White |
| Sensor | Yes |
| Brand | Protonix |
| Certification | RoHS, CE, ISI, UL |
| Input Voltage | 12V |
| Power | Yes |
| Usage/Application | Yes |
Get Latest Price
| Body Material | Ceramic |
| Lighting Type | Halogen |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Sensor | Yes |
| Brand | Protonix |
| Certification | UL, RoHS, ISI |
| Input Voltage | 12V |
| Power | Yes |
| Model Name/Number | Yes |
| Usage/Application | Yes |
| Series | Yes |
| Lifetime | Full |
| Capacity | 2P |
| Nominal Voltage | 250 |
| Operating Voltage | 120 |
Get Latest Price
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Protonix |
| Lighting Type | LED |
| Certification | BIS |
| Lighting Color | Pure White |
| Body Material | Metal |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 12V |
| Power | Yes |
| Usage/Application | Yes |
Specifications:
Get Latest Price
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Warm White, Cool daylight |
| Brand | Protonix |
| Lighting Type | Halogen |
| Model Name/Number | Yes |
| Series | Yes |
| Sensor | Yes |
| Certification | BIS |
| Body Material | Glass, Aluminum |
| Input Voltage | 12V |
| Power | Yes |
| Usage/Application | Yes |
Get Latest Price
| IP Rating | IP44, IP33, IP55, IP40, IP66 |
| Brand | Protonix |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Metal |
| Sensor | Yes |
| Certification | ISI, CE |
| Input Voltage | 12V |
| Power | Yes |
| Usage/Application | Yes |
Get Latest Price
| Brand | Protonix |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66, IP33 |
| Certification | RoHS, BIS |
| Body Material | Ceramic |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 12V |
| Power | Yes |
| Usage/Application | Yes |
Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| Brand | PROTONIX |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Certification | RoHS,BIS |
Get Latest Price
| IP Rating | IP33 |
| Brand | Protonix |
| Certification | ISI, BIS |
| Lighting Color | Pure White |
| Body Material | Ceramic |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 12V |
| Power | Yes |
| Usage/Application | Yes |
Specifications:
Get Latest Price
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Protonix |
| Power | Yes |
| Lighting Type | Halogen |
| Lighting Color | Pure White |
| Model Name/Number | Yes |
| Series | Yes |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 12V |
| Certification | BIS |
| Body Material | Ceramic |
| Lifetime | Full |
| Capacity | 2P |
| Nominal Voltage | 250 |
| Rated Wattage Temperature | 6W,9W,12W,15W,20W,25W,30W,40W and 50W |
| Warranty | 2 year |
Specifications:
Ashish Choudhary (Director)
Protonix Fortuner India Private Limited
C-45, Sector-81, Noida, Phase-Ii
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India